обвальне землетрус у японії змусив переглянути ризики, пов'язані c тихим океаном

Під час землетрусу і цунамі в Японії 1400 осіб загинуло та зникло безвісти близько 10 тисяч. Фото: en.wikipedia/Public Domain

Землетруси трапляються щодня, деякі з них такі слабкі, що ніхто їх не відчуває Але сильні землетруси смертельні, якщо викликають цунамі і відбуваються в густонаселених місцевостях, як у Непалі в квітні цього року або в Афганістані і Пакистані 26 жовтня. /epochtimes.ru/

Вченим потрібно визначити, де відбудеться землетрус, яких наслідків від нього чекати і як краще підготуватися до такої події.

Землетрус, що стався 11 березня 2011 року на північному сході Японії, не було найсильнішим землетрусом або цунамі, яке спіткало цей регіон за останні роки: рекорд належить землетрусу на Суматрі в Індонезії 2004 року, яке забрало понад 230.000 життів.

9-бальний землетрус в Японії в 2004 році, через якого загинуло 19 000 осіб, завдала збитків на $300 мільярдів і тисячі людей стали бездомними.

Розкриваючи глибини

Через рік після землетрусу бурове судно Chikyu («Тікю»), що належить міжнародній програмі дослідження океану (IODP), стало на якір в 200 кілометрах від Сендая, регіону, спустошеного цунамі. 28 вчених з 10 країн, включаючи мене, досліджували гірські породи, отримані завдяки бурінню на місці зсуву, що стало причиною цього природного катаклізму.

обвальне землетрус у японії змусив переглянути ризики, пов'язані c тихим океаном

Бурове судно Chikyu («Тікю»). Фото: Wikimedia/Gleam, CC BY-SA

Бур опускався на 6900 метрів і проникав на 850 метрів углиб виверженої гірської породи — світовий рекорд для наукового буріння. Технічні проблеми і затримки характеризували щоденне життя на борту судна, але їх компенсували захоплюючі наукові результати.

Коли зісковзнув цей пласт, накладання в земній корі навколо нього звільнилися (землетруси вивільняють 10% накопиченої деформації), так як місце зсуву було надзвичайно слабким або слизьким.

Характерно це тільки для землетрусів у зоні Японії або може відбутися в іншому місці? Сподіваюся, спостереження допоможуть нам зрозуміти, чи можуть інші подвигаємі зони генерувати цунамі.

Дослідження порід

На жаль, деякі породи вимиваються з пластикової бочки під час підйому на поверхню. Тим не менш, ми провели аналіз виявленого грунту. Він показав, що порода містить глинистий мінерал смектит в більшій кількості (78%), ніж в інших рухомих породах.

В ході механічних тестів скельні ядра расщеплялись зі швидкістю, яка виникає при землетрусі. Сила тертя виявилася низькою у порівнянні з порівняними експериментами. Вона складає лише 20% нормальної міцності породи.

Дослідники проаналізували дані і припустили, що зона лускатої породи на глибині і є зрушення, що стався під час землетрусу 2011 року, і що низька сила тертя була і в площині розламу під час природного катаклізму.

Вимірювання температури здійснювався за допомогою опускання декількох термометрів в свердловину під час надзвичайно складної технічної операції.

Через рік після установки спеціальних термометрів ми проаналізували запис температури, яка мало змінювалася (менш ніж на 0,5?) в площині зсуву. Аномалія виникла в результаті зміни тертя при землетрусі, і це підтверджує, що тут зона ковзання.

Азіатсько-Тихоокеанський регіон

Проект буріння дна японського жолоба мав шалений успіх. Він ясно продемонстрував, що цунамі сталося з-за низької сили тертя в зоні розлому.

Дослідження триває, щоб побачити, чи здатні генерувати такі сильні землетруси інші зони субдукції

IODP з допомогою буріння зробить заміри в зоні субдукції (переміщення літосферних плит) Суматри (де стався землетрус 2004 року в Індійському океані) в середині 2016 року і зони субдукції Hikurangi біля північно-східного узбережжя Нової Зеландії в 2018 році.

Якщо там виявлять подібні лускаті породи, багаті смектитом, потрібно переглянути ризики виникнення цунамі в Тихоокеанському регіоні.

Зона субдукції Hikurangi — унікальний об’єкт для подальших досліджень. Є свідчення наявності родовищ на суші, в зоні субдукції, біля узбережжя Уерарапа Нової Зеландії, яке може ковзати при землетрусі, що викличе раптові переміщення наземних порід і призведе до виникнення цунамі.

Але деякі частини зони субдукції зсуваються з різною швидкістю, що генерує повільне або тихе землетрус, де зсув відбувається протягом декількох днів або місяців, а не секунд.

В ході буріння, запланованого на 2018 рік, конкретна мета — дослідження зрушень, які генерують ці два види землетрусу.

Автор Вірджинія Тієї

Джерело: The Conversation

http://www.epochtimes.ru/obvalnoe-zemletryasenie-v-yaponii-zastavilo-peresmotret-riski-svyazannye-tihim-okeanom-99004518/