землетрус у каліфорнії може бути сильніше, ніж очікується

Розлом Сан-Андреас вважається самим небезпечним в Каліфорнії і здатний генерувати руйнівні землетруси з великим збитком для населення. Однак, згідно з останньою доповіддю в науковому журналі Science Advances, на території штату є й інші лінії розломів, які несуть загрозу великих підземних поштовхів, особливо якщо їх розрив відбувається одночасно.

Сан-Андреас простягається на відстань більше 1000 км і має глибину близько 13 км. На думку Геологічної служби США, йому давно пора розірватися. Сейсмологічні дослідження показують, що протягом останніх 1400-1500 років великі землетрусу в південній частині розлому відбувалися в середньому кожні 150 років. Останній підземний поштовх був зафіксований в 1857 році, тому Сан-Адреас вважається найбільш вірогідним місцем наступного сейсмічної події в найближчі кілька десятиліть.

землетрус у каліфорнії може бути сильніше, ніж очікується

Але можлива катастрофа може стати ще більш руйнівною, ніж вважалося раніше. За допомогою динамічного моделювання вчені виявили, що разом з Сан-Андреас здатний розірватися розлом Сан-Хасінто, що проходить через Сан-Бернардіно, Ріверсайд, Сан-Дієго і округ Імперіал в Південній Каліфорнії. У ході своїх досліджень Джуліана С. Лозос, доцент геологічних наук Університету Каліфорнії в Ріверсайді, зуміла встановити, що близько 200 років подібне подія справила потужний підземний поштовх, який відчувався на великій території від Лос-Анджелеса до Сан-Дієго.

На думку Лозос, землетрус «Сан-Хуан-Капістрана» магнітудою 7.5, який стався 8 грудня 1812 року, стало результатом одночасного розриву двох розломів. Спочатку вчені вважали, що підземний поштовх був згенерований Сан-Андреас, однак за допомогою комп’ютерної моделі вдалося з’ясувати, що землетрус, можливо, почалося південніше – у Сан-Хасінто, а потім втягнуло в катастрофу і Сан-Андреас.

Отримані результати мають велике значення, оскільки можуть підказати вченим, чого слід очікувати від землетрусів в регіоні. За словами Лозос, прецедент, створений в 1812 році, вказує на те, що подібні спільні розриви можливі і в майбутньому. Значна частина інфраструктури Південної Каліфорнії побудована з таким розрахунком, щоб витримати підземні поштовхи або від Сан-Андреаса, або від Сан-Хасінто, тому їх одночасне розрив може мати непередбачувані наслідки.