Східне узбережжя Камчатки, Курильські острови і острів Сахалін. Тут зароджуються 90% сильних землетрусів в Росії. Це сама сейсмоопасная зона. «Це пов’язано з тим, що тихоокеанська тектонічна плита підповзає під євразійську плиту», — пояснив сейсмолог Олексій Зав’ялов. На Сахаліні, наприклад, коливання землі фіксують кожен день.

До сейсмонебезпечних районах Росії також відносяться озеро Байкал і Кавказькі гори. Як правило, магнітуда землетрусів тут істотно нижче, ніж в Камчатському регіоні. Найбезпечніші області — Західна і Східна Сибір. Вони знаходяться в «нульових» сейсмозонах. Це означає, що коливання землі до них рідко доходять. Як це відбувається?Разом з фізиком Дмитром Богдановим ми спробували зімітувати землетрус. В епіцентрі тряска найсильніша, так само як і по краях пластини. Але є місця, де коливання мінімальні.А ось до Центральної частини Росії час від часу докочуються сейсмічні хвилі.

Олексій Зав’ялов, сейсмолог: Найбільш парадоксальний випадок був, коли 24 травня 2013 року в Охотському морі стався землетрус, епіцентр якого розташовувався на глибині близько 600 кілометрів. Хвилі від цього сейсмічної події докотилися до Москви, навіть у Санкт-Петербурзі це відчувалося.

Відчути землетрус може будь-який регіон нашої країни. Навіть в зоні, яка вважається сейсмічно безпечній. У Свердловській області більше 100 років не було підземних поштовхів. Але це сталося 20 жовтня. Люди не знали, що думати, коли посеред ночі затряслися стіни будинків, захиталися вуличні ліхтарі і спрацювали сигналізації автомобілів.Тільки вранці дізналися з новин, що це було… землетрус магнітудою 4,2 бала. В епіцентрі – Єкатеринбург, Первоуральск і Новоуральськ. Але сейсмологи кажуть, що хвилюватися не варто. Це помірне землетрус.Таких в рік на земній кулі відбувається більше 13