запустить гідротермальний вибух виверження в йеллоустоун?

Події останнього часу: Берегова лінія озера Yellowstone Lake продовжує змінюватися, вода топить одні ділянки, відступаючи від інших. Згідно вимірам, дно озера нахиляється, північний край водойми піднімається, і він стікає на південь. Нахил відбувається через підняття дна в північній частині.

Від магматичної камери відходять так звані «пальці», які спрямовані до поверхні кальдери Єллоустоун. На таких ділянках відстань до магми всього п’ять миль. Там грунт нагрівається, піднімається і веде до утворення опуклостей, які схожі на пагорби. Одна з таких опуклостей Sour Creek Dome (SC) розташована поблизу північної частини озера. Вона збільшується і провокує нахил дна водойми.

У північній частині озера в районі Stevenson Island утворилася дуже велика опуклість, довжина якої — 700 метрів. На цій ділянці дно піднялося на 30 метрів. Здуття виявлено давно, однак воно збільшується в розмірах.

Під озером розташований магматичний осередок, який нагріває грунтові води. Скупчення пари в обмеженому просторі призводить до збільшення тиску. В результаті дно озера піднімається, і утворюється опуклість. Коли цей процес досягне критичної точки, то «купол» просто вибухне.

Думки вчених щодо того, чи зможе потужний гідротермальний вибух під водоймою призвести до виверження, розділилися. Деякі вчені заперечують такий сценарій.

запустить гідротермальний вибух виверження в йеллоустоун?

Дно Yellowstone Lake відрізняється високою сейсмічною активністю. У 2008 році вона різко зросла, що одразу привернуло увагу вчених. Потім кількість підземних поштовхів стало збільшуватися, аж до 500 в день. Причому, землетрусу зазвичай відбуваються в північній частині озера.

Як видно на карті, поштовхи не такі вже й слабкі. Магнітуда деяких з них перевищує 3 бали. Між тим, на думку вчених, землетрус 7 і більше балів може викликати виверження вулкана. Точно так само, як і сильний гідротермальний вибух під озером Єллоустоун.

запустить гідротермальний вибух виверження в йеллоустоун?

Підвищення температури води в озері Єллоустоун

Температура в Yellowstone Lake зростає. Різкий стрибок (на 18%) стався 31 березня 2014, на наступний день після сильного землетрусу. Тоді ж система моніторингу зафіксувала підйом температур і на інших ділянках кальдери. Після цього онлайн трансляція показань деяких термодатчиків була зупинена.

На схемі видно, що максимальна інтенсивність теплового потоку (більш ніж 10000 мВт/м2) припадає на північну частину озера, де йдуть активні вулканічні процеси. Ця ділянка вважається найбільш небезпечним, саме там може статися гідротермальний вибух.

Висока концентрація вулканічних газів в північній частині озера

У межах кальдери виявлено великі скупчення гелію. Газ виходить на поверхню, його концентрація в повітрі просто зашкалює. Деякі скупчення знаходяться недалеко від Yellowstone Lake. Зокрема, гелій є в районі Sour Creek Dome – холмообразной опуклості, яка піднімає північний край озера.

Крім того, вчені фіксують суттєві зміни концентрації вуглекислого газу. Доктор Lisa Morgan зазначала, що в районі гідротермального поля на півночі Yellowstone Lake в повітрі присутній сильний запах тухлих яєць, а з дна водойми піднімаються бульбашки. Ці явища носять періодичний характер.

запустить гідротермальний вибух виверження в йеллоустоун?

Озеро Єллоустоун приховує сотні активних і неактивних структур: гідротермальні жерла (діаметром до 500 м і більше), кратери від потужних вибухів, кременисті шпилі (заввишки до 8 м), котли, гейзери, подовжені тріщини і розломи. Причому, гідротермальні жерла зосереджені в північній частині озера.

Вчені відзначають, що деякі жерла на дні озера активізуються, осадові породи зсуваються, зароджуються нові розломи, прориваються гейзери. Тобто, гідротермальні, тектонічні і вулканічні процеси тривають, що безпосередньо пов’язане з пробудженням Єллоустоун.

Звичайно, озеро – не епіцентр всіх цих процесів. Крім того, як показує і перша, і друга веб камера – Єллоустоун поки спокійний. Але вулканічна активність зростає. І, якщо почнеться виверження, ніхто не буде розбиратися, що його спровокувало – землетрус або ж потужний гідротермальний вибух.

Правда, в історії Єллоустоун такі вибухи вже траплялися. Але останній великий вибух був 3 тисячі років тому. А невеликі прориви відбуваються досить регулярно. За словами доктора Lisa Morgan, немає ніяких доказів, що гідротермальний вибух коли-небудь запускав виверження в Єллоустоуні. Але повністю виключити такий сценарій вчені не можуть.