З перших днів 2016 року в небесній канцелярії слово відключили опалення! Фото: REUTERS
холодний січень 2016-го: мело, мело по всій землі... з чого б це?
Сніг, мороз і найбільш ранній за 80 років сезон ураганів в Атлантиці. З перших днів 2016 року в небесній канцелярії слово відключили опалення!

— Ну і де воно, це ваше глобальне потепління? — подружка з Кіпру шле фотографії з кучугурами.

— Ха, а ми по пояс у снігу пробираємося по центру Батумі! Тепер-то знаю, що таке справжні білосніжні пляжі! — парирує приятелька, яка вирішила в січні з’їздити в субтропіки.

— Вам-то добре, а ми нікуди не полетіли — в Стамбулі аеропорт через хуртовини закритий, а у нас там стиковка, — скаржиться ще одна мандрівниця.

холодний січень 2016-го: мело, мело по всій землі... з чого б це?
Грудень видався рекордно теплим і різдво у багатьох точках світу пройшло навіть без натяку на сніг.

З перших днів нового року погоду немов підмінили. У грудні кліматологи Всесвітньої метеорологічної організації звітували: 2015 рік став найтеплішим за всю історію метеоспостережень. А нинішній 2016-й її лупцюватиме і цей рекорд, передвіщали їх колеги з британського MetOffice і Центру космічних досліджень Годдарда — глобальне потепління настає семимильними кроками!

І вірилося адже їм, бо грудень був незвичайно теплим, +9 в Москві за тиждень до Нового року — такого дійсно ніхто не бачив! А зараз-то картина за вікном абсолютно інша. У столиці з перших днів січня зима по повній програмі. Мороз — недитячий, по області вночі 25-градусна холоднеча вже не раз тріщало. Снігопади — один за іншим, з хуртовинами, сніговими заметами та ожеледдю. Буквально на очах виросли 25-сантиметрові замети, адже ще кілька тижнів тому снігу на вулицях практично не було!

холодний січень 2016-го: мело, мело по всій землі... з чого б це?
У новому році столицю спочатку скував мороз, а потім завалило снігом.

Фото: Євгенія ГУСЄВА

— З одного боку, нічого екстремального в нинішній погоді немає. Так, мороз, так, сніг, але що ж тут дивного — зима на календарі! З іншого боку, погода удивлияет навіть метеорологів. У 21 столітті практично всі зими були аномально теплими, слякотних днів з нульовою або навіть плюсовою температурою було куди більше, ніж морозних. Холоднеча якщо й проривалася, то на кілька днів.А зараз як мінімум на цілий місяць встановилася справжня російська зима, від якої завдяки глобальному потеплінню ми вже відвикли (см «Хроніку зимових аномалій»), — роз’яснює об’єктивні та суб’єктивні сторони нинішньої погоди головний спеціаліст Московського метеобюро Тетяна Позднякова.

Як мінімум — тому що потепління не видно поки навіть в попередніх прогнозах. Мало того, під кінець січня холодрига посилиться.

«АЛЕКС» ДО НАС ПРИХОДИТЬ

Але до майбутніх холодів ми підемо здалеку — з Азорських островів (власне, і вони до нас звідти тягнуться, як не дивно). Вперше за вісім десятків років (з 1938 року, якщо вже зовсім точно) в північній Атлантиці в січні утворився ураган. Потужний атмосферний вихор закрутився в 500 км на південь від Азор. Національне управління океану і атмосфери США (NOAA) охрестило його «Алексом». А сам він рушив на північ, не втрачаючи своєї ураганної сили.

Стоп, а чому це «Алекса» називають першим за 80 років? Була ж в Атлантиці «Катріна» і безліч інших ураганів?

— Унікальність «Алекса» в тому, що він з’явився в січні — це дуже рано, нічого подібного не було з 30-х років минулого століття. Зазвичай сезон ураганів у Північній Атлантиці триває з червня по листопад, — коментує Тетяна Позднякова. Зазвичай над Азорами стоїть величезний антициклон, саме він забезпечує сонячну теплу погоду в Іспанії і Португалії, а іноді своїми відгалуженнями і до середньої смуги дотягується. А нині замість нього — ураган!

Практично одночасно в Тихому океані, на північний захід від Гавайських островів, народився тропічний шторм «Пали» — і став самим раннім штормом в центральній частині Тихого океану за всю історію спостережень. Що це урагани і шторми над океанами серед зими розпустилися, як проліски у відлигу? Вся справа в надзвичайно сильному Ель-Ніньо, передбачають метеорологи.

Нагадаю: Ель-Ніньо — природне явище, коли вода в екваторіальній зоні Тихого океану тепліше, ніж зазвичай. І це позначається на температурі і опадах майже всієї планети. Вчені зафіксували Ель-Ніньо ще восени, а пік його припав якраз на січень («КП» про цієї аномалії і наслідки докладно розповідала, див. сайт kp.ru). Втім, молодого та раннього «Алекса» Ель-Ніньо списати складно, все-таки ураган в іншому океані закрутився.

Так чи інакше — при чому тут наші замети і теплі рукавиці?

— «Алекс» скоро добереться до Європи. Сам по собі він не страшний, ніяких катаклізмів не принесе. Але він увіллється в так називаєму  Ісландську депресію — область з низьким атмосферним тиском, де закручуються циклони, несучі потім снігопади в європейську частину Росії, — продовжує збирати кліматичний паззл Тетяна Позднякова. — «Алекс» посилить черговий циклон, той стане дуже потужним і глибоким, і нам від нього дістанеться спочатку сніг, а потім і посилення холоднечі. Хрещенська тиждень буде помірно морозної: в найближчі ночі — 15, вдень — 7…-9 градусів.У п’ятницю та вихідні дні нічна температура знизиться до — 22, вдень — 11…-16. А ось на початку наступного тижня, 25 — 26 січня, доведеться померзнути при — 25…-26 градусів. Ось так відгукнеться нам вплив далекого і аномально раннього азорського урагану.

ІНФЕРНАЛЬНИЙ ХОЛОД… ТЬХУ, СТРАСТОСФЕРНИЙ!

І ще одна дивина цієї зими. Зазвичай як буває — небудь мороз і сонце, або снігопади і потепління. А зараз всі зимові радості одночасно: і мороз, і снігопади. Чому так виходить?

— Зазвичай морози в центр Росії приносить антициклон, найчастіше сибірський. Антициклон, нагадаю, це атмосферний вихор з високим тиском у центрі, і він завжди забезпечує ясну, сонячну погоду, з холодами зимою і спекою влітку. Тепер все навпаки: холоду пов’язані з циклонами, —   Причому з дуже потужними і високими циклонами, які ми називаємо стратосферними. Вони немов гігантська воронка затягують повітря з висоти примернно 5 км (а на такій висоті завжди дуже холодно) і опускають його вниз, до землі.І одночасно в ту ж воронку закручується і крижаної повітря з Арктики.

Загалом, ось такий у нас кондиціонер вийшов — охолоджується Москва і зверху, і з півночі, і навіть з Азорських островів!

ХРОНІКА ЗИМОВИХ АНОМАЛІЙ-2016

! У Москві вперше з 2010 року видався морозний січень — середня температура місяця на 6 — 8 градусів нижче кліматичної норми. За весь минулий рік жоден місяць не був холоднішим норми.

! У Криму в новорічні канікули підморозило аж до — 7. Замерз найвищий водоспад курортого півострова — стометровий Учан-Су. У Херсонесі замерзла морська піна, покрилися шаром льоду пірси в чорноморських портах, додають фахівці центру «Фобос». Це було на початку січня, а минулого тижня кримчан і рідкісних взимку туристів удияляля вже небувала теплінь. 17 січня в Сімферополі новий рекорд, +17,7! Який вже на Водохреща сменилс мокрим снігом при нульовій температурі.

! Снігом у січні замітало Кіпр і Туреччину, Іспанію та Францію, Грузію — в тому числі субтропічний Батумі. «На Майорці і інших островах Середземномор’я днями відзначені заморозки. У Пальма-де-Майорці 17 січня 2016 року увійшло в історію з самими сильними холодами за всю історію метеоспостережень, — 1,5 градуса. Для них така температура — дійсно аномалія», — додає Тетяна Позднякова.

! Хуртовини ускладнили життя авіаторам і пасажирам. У Москві під час снігопаду минулого тижня були скасовані десятки рейсів. Аеропорт Стамбула кілька разів з початку року закривався через снігопади.

! У Румунії через снігопади і ветродуя днями були закриті чорноморські порти. У Болгарії і Польщі сильні хуртовини та ожеледь призвели до ПП на автотрасах.

! У США січень теж відзначився потужними снігопадами та холодами у багатьох районах країни.

! А там, де тріскучі морози повинні скувати землю, будинки і всіляку живність, навпаки, аномальна теплінь, звертають увагу синоптики центру «Фобос». У російському Заполяр’ї в січні встановлені нові температурні максимуми. В Баренцбург, що на архіпелазі Шпіцберген, майже +5 градусів. На іншому арктичному архіпелазі, Землі Франца-Йосипа, теж оттепль, +0,8 градуса… Так може, і правда пляжні курорти скоро там будуть, а не в Туреччині і на Кіпрі?