вулкани карибського басейну здатні викликати руйнівні цунамі

Деформація тектонічних плит і активні геодинамічні процеси в районі Карибського басейну призвели до створення численних джерел сейсмічної і вулканічної активності, здатних генерувати руйнівні цунамі. З 1489 по 1998 рік у регіоні зафіксовано 88 гігантських хвиль, велика частина яких була викликана землетрусами, уламковими лавинами і зсувами під час вулканічних вивержень.

В даний час у Карибському басейні існує, принаймні, 4 вулкана, які в будь-який час можуть викликати цунамі і привести до катастрофічних наслідків на сході Північної Америки або на Карибських островах.

Вулкан Суфриер-Хілс на острові Монтсеррат

У 2010 році фахівці Національного океанографічного центру Великобританії провели детальне дослідження підводних вулканічних відкладень біля берегів острова Монтсеррат і прийшли до висновку, що в минулому виверження вулкана Суфриер-Хілс викликали величезні зсуви, що приводили до масштабних цунамі. Деякі з селевих потоків мали обсяг понад 5 кубічних кілометрів і подорожували по дну океану на десятки кілометрів. Під водою в районі острова були виявлені величезні блоки вулканічних матеріалів, що утворюють гало навколо його основи.Деякі з цих блоків досягають висоти 40 метрів і довжини до 400 метрів.

вулкани карибського басейну здатні викликати руйнівні цунамі

Чимало великих цунамі вулкан генерував і в сучасний період. Зокрема, 26 грудня 1997 року після сильного виверження гіганта з зійшли пірокластичні потоки, які досягли моря і викликали великі хвилі. Їх максимальна висота приблизно в 10 км від Суфриер-Хілс склала близько 3 метрів, а область затоплення сусідніх островів досягла 80 метрів. Останнім цунамі, створене вулканом, відбулося 12 липня 2003 року, після великого колапсу його лавового купола.Пирокластический потік дістався до океану і викликав хвилю заввишки близько 4 метрів, яка при підході до острова Гваделупа зменшилася до 0,5–1 метра.

вулкани карибського басейну здатні викликати руйнівні цунамі

Селеві потоки на Суфриер-Хілс

Вулкан Мон-Пеле на острові Мартиніка

Вулкан Мон-Пеле добре відомий нестабільністю своїх флангів і здатністю генерувати потужні пірокластичні потоки, що призводять до великої хвилі. Вважається, що в геологічному минулому він робив чимало великих цунамі, проте офіційно за його діяльністю стали спостерігати тільки в кінці XVIII сторіччя. Згідно з письмовими джерелами, у листопаді 1823 року виверження вулкана призвело до цунамі, викликала значні пошкодження в порту міста Сен-П’єр.У 1824 році сильне вулканічне землетрус став причиною великих «припливів», в результаті яких кілька кораблів в гавані Сен-П’єра викинуло на сушу.

вулкани карибського басейну здатні викликати руйнівні цунамі

Але найбільшої шкоди місту принесло виверження Мон-Пеле в 1902 року, яке повністю зруйнувало Сен-П’єр і призвело до загибелі близько 29 000 чоловік. Велика частина людей загинула від пирокластического потоку, однак 23 працівника місцевого винокурного заводу померли при сходженні великого зсуву, в лічені хвилини досягла узбережжя. 5 травня 1902 року з-за сильного нагрівання вода в кратерному озері вулкана проломила частина його конуса і каскадом скотилася вниз. По дорозі вона змішалася з брудом і сміттям, сформувавши гігантський селевий потік шириною 35 метрів.Потужна лавина зруйнувала винокурний завод і зі швидкістю 100 км/год кинулася до берега океану, породивши хвилі висотою 4-5 метрів.
вулкани карибського басейну здатні викликати руйнівні цунамі

Зруйнований Сен-П’єр

В даний час вулкан, як і раніше, небезпечний і здатний повторити виверження, подібне до вибуху 1902 року. Коли це станеться, невідомо, однак, враховуючи досконалість нинішніх програм моніторингу, будь-яка майбутня активність Мон-Пеле буде своєчасно спрогнозована. Тим не менш, з-за нестабільності схилів обвали і місцеві цунамі можна очікувати навколо острова навіть при відсутності вулканічного події.

Вулкан Суфриер на острові Сент-Вінсент

Острів Сент-Вінсент має вулканічне походження, а в його центральній частині підноситься вулкан Суфриер висотою 1220 метрів. Найбільш запеклі його виверження відбувалися в 1812, 1902, 1971-1972 і 1979 роках. Вибух у 1902 році став самим катастрофічним і знищив 1600 осіб. У науковому середовищі існує не так багато інформації про цунамі, породжених гігантом, проте достовірно відомо, що 7 травня 1902 року (за день до виверження вулкана Мон-Пеле на сусідній Мартініці) у гаванях Гренада, Барбадос і Сент-Люсія спостерігалися хвилі висотою до 1 метра.Хоча їх походження достовірно не встановлено, вважається, що найбільш імовірним джерелом цунамі був Суфриер на острові Сент-Вінсент.

вулкани карибського басейну здатні викликати руйнівні цунамі

Історичний досвід показує, що в майбутньому діяльність вулкана може бути відновлена. Враховуючи той факт, що в його кратері присутній озеро, існує потенційна небезпека руйнування кратерного обода і потужних селевих потоків навіть при помірному виверженні. Якщо лахари досягнутий моря, то цілком можуть призвести до великої хвилі. Як і у випадку з Мон-Пеле, селеві потоки й цунамі можливі і під час затишшя вулкана. Пусковими чинниками можуть стати проливні дощі, гравітаційні сили і припливи.

Вулкан Кік-ем-Дженні поряд з островом Гренада

Кік-ем-Дженні знаходиться під водою приблизно в 8 км від острова Гренада. Він має висоту близько 1300 метрів і кожен рік зростає у середньому на 4 метри. При такій швидкості, якщо не трапиться колапс або осідання флангів, в найближчому майбутньому гігант досягне поверхні океану і утворює острів. У XX столітті Кік-ем-Дженні вивергався 11 разів, хоча не виключається, що насправді вивержень було набагато більше. Найбільш сильні вибухи сталися в 1939, 1943, 1953, 1965, 1966, 1972 і 1974 роках. Кожен з них супроводжувався місцевим цунамі.Найбільш сильні хвилі висотою до 2 метрів були підняті під час виверження 1939 року. Вони затопили північну частину Гренади, Південні Гренадіни і досягли західного узбережжя Барбадосу.
вулкани карибського басейну здатні викликати руйнівні цунамі

Кік-ем-Дженні

Оскільки вулкан збільшується в розмірах, не виключається, що в майбутньому він зможе викликати руйнівні цунамі заввишки 3 метри в Північній Гренаді і Гренадіни і висотою 1-2 метри на Барбадосі, Тринідаді і Сент-Вінсент. Хвильові висоти у Венесуелі можуть скласти до 1 метра і більше. Коли Кік-ем-Дженнии доросте до поверхні моря, його великі виверження будуть викликати 4-метрові хвилі в Північній Гренаді і цунамі висотою більше 2 метрів на Барбадосі та Тринідаді.

Якщо вулкани Мон-Пеле, Суфриер на Сент-Вінсент і Кік-ем-Дженні генерують місцеві цунамі, що загрожують тільки Карибському басейну, то Суфриер-Хілс на острові Монтсеррат здатний призвести до значних руйнувань на східному узбережжі Північної Америки. Його еруптивная активність в останнє десятиліття, швидкі темпи нарощування лавового куполи та пов’язані з цим обвали ставлять під загрозу безліч густонаселених міст.На думку вчених, поточні вулканічні процеси Суфриер-Хілс будуть тривати багато років, тому в найближчому майбутньому можна очікувати великих цунамі як від пірокластичних, так і від селевих потоків.