вулкан ельбрус... і все-таки він прокинеться

Передмова

Ельбрус відноситься до молодих вулканів. Початок його еруптивной діяльності сходить до кінця пізнього плейстоцену (близько 2,5 мільйона років тому). Приблизно 800 тисяч років тому гігант обрушився під своєю вагою і утворив кальдеру, яка сьогодні практично повністю закрита підставою купола.

вулкан ельбрус... і все таки він прокинеться

1, 5 – магматичні осередки, 2,3 – аномальні зони, 4 – магматичний канал, 6 – траєкторія руху магми

Історія вершини характеризується періодами активності і тривалого спокою. На підставі досліджень вчені зробили висновки, що з плином часу проміжки між активними періодами значно скоротилися, а частота повторюваності вивержень збільшилася. Остання велика діяльність гіганта сталася приблизно в 50 році до нашої ери, більш слабка (як говорилося вище) – близько 900 років тому.

Вважається, що виверження в сучасну епоху Ельбруса були найбільш інтенсивними в його історії. За минулі 12 000 років вулкан викинув в атмосферу близько 30 куб. км тефри, всього ж за весь еруптивний період об’єм вивержених вулканічних матеріалів склав близько 190 куб. км.

«Підчерев’я» Ельбруса погано вивчено, але дослідження дозволяють припустити, що під підставою вершини знаходяться два магматичних вогнища. Верхній (менший) розташовується на глибині 4,5–5 км, нижній (більший) – на глибині 30-45 км. Між ними проходить магматичний канал, по якому постійно циркулює магма. На думку вулканологів, зараз Ельбрус перебуває в активній фазі і здатний на нові виверження.

Передумови до виверження Ельбруса

У тому, що гігант почне вивергатися в цьому столітті, вже мало хто сумнівається. Цілком можливо, що підривну діяльність Ельбруса побачить нині живе покоління. І до цього є всі передумови. У 2006 році на його східних флангах несподівано оголилися скелі – лід розтанув, а на відкритих ділянках поверхні з’явився лишайник. Що цікаво, танення льоду відбувалося на висоті близько 5600 метрів, де постійно зберігаються низькі температури повітря (до — 20 °C).

Раніше фумарольная діяльність вулкана спостерігалася тільки в сідловині, а також у верхній частині східних і західних схилів, проте в 2007 році недалеко від притулку «Бочки» (набагато нижче звичайного розташування фумарол) з’явилося маленьке незамерзаюче озеро. Датчики, встановлені поруч з водоймою, зафіксували значний і постійний прогрів поверхні. Приблизно в це ж час на Кавказі був помічений зростання сейсмічної активності, а, як відомо, землетруси є свого роду спусковим гачком пробудження вулканів.

вулкан ельбрус... і все таки він прокинетьсяКрім сейсмічності, з 2007 року на Ельбрусі стали з’являтися стовпи світла. Спочатку вчені вважали, що це оптичний ефект, але аналіз зразків снігу в місцях появи світла показав наявність мінералів, викинутих на поверхню. Простими словами, причиною світіння була дегазація.

Воднева зйомка світляних стовпів дозволила виявити величезний викид мантійної вуглецю, що вказує на зростання тиску газів в підземному резервуарі. Світіння спостерігалося на вершині і в наступні роки. Так, у 2012-му його помітили над льодовиком Азау, на висоті всього 2300 метрів над рівнем моря.

В останні роки на вершині відмічається більш швидке танення льодового покриву. У літній час талі води стікають по схилах, наповнюючи ріки Терек і Кубань. Якщо під час досліджень у 1990-х роках на вершині не було знайдено свіжих висипок (відслонень гірських порід), то в рамках наступних експедицій вчені знайшли цілий ряд подібних утворень, викликаних рухом магми в підземному резервуарі. Одним словом, Ельбрус прокидається.

Небезпека Ельбруса

За роки своєї історії вулкан пережив чимало масштабних вивержень. Одне з найбільших сталося близько 120 000 років тому, коли Ельбрус розкидав попіл на сотні кілометрів від кратера. Частки вулканічних матеріалів від того вибуху були виявлені на території між Волгоградом і Астраханню – на відстані приблизно 750 км.

Однак вулканічний попіл – не найбільша небезпека вулкана. Куди більш серйозну загрозу несуть льодовики, здатні призвести до утворення селевих потоків. Смертоносні лавини каміння, льоду і води зі швидкістю понад 70 км/год скотяться по схилах вершини і накриють собою прилеглі поселення.

вулкан ельбрус... і все-таки він прокинеться

Коли буде вивергатися вулкан? Зробити точний прогноз досить складно, але деякі вчені вважають, що це трапиться вже в XXI столітті. Так, Іона Сергійович Уткін з Інституту геофізики Землі РАН ще у доповіді від 2009 року висловлював припущення, що Ельбрус, можливо, буде вивергатися за нашого життя. Вадим Мілюков з Інституту ім. П. К. Штернберга вважає, що гігант прокинеться не раніше, ніж через 50 років. Як би там не було, але існуючі передумови до активації Ельбруса вимагають подальшого вивчення і ретельного моніторингу.