виверження суфриер-хілс: покинуте місто плімут

Виверження вулкана Суфриер-Хілс в 1995 році важко назвати глобальним. Воно не викликало змін клімату та інших світових катаклізмів, але для жителів острови Монтсеррат стало поворотним подією і назавжди змінило їх життя.Тисячі людей, що проживали в Плімуті, були змушені покинути батьківщину, бігти, рятуючись від розпечених пірокластичних потоків, а їхнє місто перетворився на привид, засипаний шаром вулканічного попелу і сміття.

Вулкан Суфриер-Хілс височіє в південній частині острова Монтсеррат і має величезний кратер шириною близько 1 км. За роки своєї історії він не раз виявляв активність, однак приблизно у 1550 році заснув на довгі 500 років. Люди звикли до його бездіяльності і стали обживати родючі землі, що простягалися біля підніжжя гіганта. З часом поряд з Суфриер-Хілс виріс невелике містечко Плімут, в якому на 1995 рік проживало близько 4000 чоловік.

виверження суфриер-хілс: покинуте місто плімут

Плімут до виверження

В кінці XIX і в середині XX століття на острові спостерігалася сейсмічна активність, але вулкан продовжував мирно спати. Все змінилося в 1992 році, коли жителі Плімута почали регулярно відчувати невеликі землетруси. До середини 1995 року на Монтсеррате було зафіксовано 18 серій підземних поштовхів, які несподівано припинилися 18 липня.

В той день з вулкана вирвалася перша попеляста колона, від гуркоту в будинках Плімута загриміли скла, а по схилах скотилися пірокластичні потоки. На щастя для населення розпечені лавини газу і попелу не змогли дістатися до міста, тому всі люди залишилися в живих і були вчасно евакуйовані. Через кілька тижнів після того, як Плімут покинув останній людина, місто накрили гігантські пірокластичні потоки, які поховали будинки на околицях під шаром сміття товщиною в кілька метрів.

21 серпня 1995 року на вулкані почалися фреатические вибухи, не прекращавшиеся 18 тижнів. Після цього Суфриер-Хілс притих, жителям Плімута дозволили повернутися в свої будинки, однак 25 червня 1997 року вулкан обрушився під своєю вагою і зробив гігантський вибух, підняв стовп попелу на висоту 15 км. В цей момент поруч з ним пролітав літак, пасажири якого зуміли зробити приголомшливі знімки попелястої колони.

виверження суфриер-хілс: покинуте місто плімут

Попеляста колона Суфриер-Хілс з літака

В результаті цього вибуху в Плімуті були вбиті 19 осіб, пирокластический потік, спустився зі схилів, повністю знищив міський аеропорт. Почалася повторна евакуація. В період з 4 по 8 серпня 1997 року відбувся ще ряд вивержень, які зруйнували місто на 80 %. Вулканічні матеріали мали високу в’язкість, для очищення вулиць було потрібно занадто дороге обладнання і великі витрати сил. У підсумку Плімут був повністю покинутий, а південну частину острова Монтсеррат оголосили забороненою зоною.

Виверження Суфриер-Хілс триває донині. З 1995 року Монтсеррат покинули 2/3 жителів (близько 7000 осіб). Більшість евакуйованих направилися у Великобританію, так і не повернувшись на рідний острів. Руйнування Плімута викликало серйозні економічні проблеми, оскільки це був єдиний місто на Монтсеррате, де знаходилися всі магазини і обслуговуючі підприємства. Вулкан серйозно вдарила по туристичної індустрії, знищив посівні землі, тваринництво.Худобу здичавів і досі живе посеред лісів і рівнин.

виверження суфриер-хілс: покинуте місто плімут

Плімут сьогодні

Перший час в зруйноване місто приїжджали туристи, проте в цілях безпеки уряд повністю закрило доступ до нього.Зараз подивитися на руїни можна тільки з боку моря, так і те катерам не дозволяють зупинятися в районі вулкана, оскільки з його схилів можуть несподівано зійти пірокластичні потоки. Залишилися 5000 тисяч чоловік живуть на іншій стороні Монтсеррата. У кожному будинку є радіоприймач, за яким у будь-який момент можна почути сигнал про евакуацію.Словом, місцеве населення добре знайома з поняттям «жити як на вулкані», але не залишає надії, що рано чи пізно їх острів знову відродиться.

виверження суфриер-хілс: покинуте місто плімут

Здичавілі домашні тварини

виверження суфриер-хілс: покинуте місто плімут

виверження суфриер-хілс: покинуте місто плімут