велика рифтова долина – місце, де континент розриває на частини

Східно-африканська рифтова долина є одним з найпрекрасніших природних чудес і добре відома своєю роллю в житті людей. Саме ця територія вважається колискою людства, тобто місцем, де наш вид виник і розвивався останні мільйони років. Але крім своєї палеонтологічної цінності вона має ще одну унікальну особливість, що залучає геологів і любителів катастроф. Велика долина на сході Африки – це місце, де континент буквально розриває на частини.

Рифтовое освіта складається з двох масивних плато, що знаходяться в межах сучасних Ефіопії і Сомалі. Відомо, що тектонічні плити під ними знаходяться в процесі поділу і через кілька мільйонів років повністю розриваються. По суті, рифтова долина являє собою гігантський розлом в материку, який з часом перетвориться на новий океан.

велика рифтова долина – місце, де континент розриває на частини

Східно-Африканська рифтова долина

Вже багато років у науковому середовищі точаться суперечки щодо того, що штовхає тектонічні плити один від одного. В даний час більшість експертів сходяться на думці, що причиною розриву континенту виступає мантійний суперплюми, піднімається до земної корі прикордонних шарів земного ядра. Спочатку тонкий, по мірі підняття з-за опору літосферної мантії він розширюється та набуває грибоподібну форму, віддаючи тепло і викликаючи вулканічні процеси на великих територіях.

При певних обставинах плюми здатні розривати континенти, причому це стосується не тільки Великої рифтової долини, але й інших місць, де знаходяться висхідні потоки мантії. Згідно з розрахунками, проведеними фахівцями паризького Університету П’єра і Марії Кюрі та Швейцарської вищої технічної школи Цюріха, потік розжареного матеріалу володіє достатньою силою, щоб спричинити розпад континенту, якщо тектонічна плита знаходиться під слабким розтягуючим напруженням. Цей процес можна порівняти із звичайною поліетиленовою плівкою.Якщо в якомусь місці вона розтягнута, то розірвати її буде набагато простіше.

У вересні 2005 року в Східно-Африканської рифтової долини відбулося дивовижне і водночас тривожне подія.Буквально за 3 тижні земна кора по обидві сторони розлому раздвинулась на 8 метрів, а утворену щілину між плитами заповнила розплавлена порода. У той же час активізувалися вулкани Даббаху і Ерта Альо. У звичайних умовах рух тектонічних плит відбувається з тією ж швидкістю, що і зростання ніг людини, але поступове нарощування підземного тиску може призвести до випадкових сплесків катастрофічною діяльності.

велика рифтова долина – місце, де континент розриває на частини

Тріщина Даббаху

Протягом кількох тижнів до зсуву в грунті з’явилися сотні глибоких тріщин, а потім відразу стався гігантський розрив. В щілину, названу Даббаху, просочилося більше 2 мільярдів кубічних метрів магми, змушуючи плити рухатися далі один від одного. З часом вулканічні породи охололи і сформували нову «землю». Тим не менше, вважається, що приблизно через 1 мільйон років Червоне море може затопити долину і переформатувати географічну карту Африки назавжди.

http://vulkania.ru/interesnyie-fakty/velikaya-riftovaya-dolina-mesto-gde-kontinent-razryivaet-na-chasti.html