вчені: йеллоустоун не пов'язаний з висхідним мантийным плюмом

За словами автора дослідження Лицзюнь Лю, відкриття означає, що вулканологам доведеться шукати нові пояснення харчування супервулкана. «На даний момент плюс не має відношення до Єллоустоуну», – говорить учений. За останні 16,5 мільйонів років гаряча точка під гігантом викликала серію супервулканических вивержень. Останнє з них відбулося близько 640 000 років тому і викинуло досить сміття, щоб двічі заповнити озеро Ері.Але задовго до цього – близько 200 мільйонів років тому – сходження Тихоокеанської і Північноамериканської плит призвело до зникнення давньої плити Фараллон, яка почала занурюватися під західне узбережжя Північної Америки. На думку Лицзюнь Лю, попереднє пояснення походження Йєллоустон проігнорувало цю затонулу пластину.

вчені: йеллоустоун не пов'язаний з висхідним мантийным плюмом

Комп’ютерна імітація плюму і плити Фараллон дозволила вченим простежити підземну історію континенту.Моделювання «підчерев’я» Йєллоустон припускає, що відносно холодні залишки стародавньої плити (на малюнку – синім кольором) блокують тепло від висхідного плюму (червоний) по досягненню його поверхні Землі. Близько 15 мільйонів років тому пробій в затонулій пластині дозволив частини розпечених порід досягти земної кори і зробити потужне виверження.Після цієї події відносно прохолодна Фараллон заблокувала висхідний мантійний потік на глибині близько 300 км і до сьогоднішнього дня не дає йому досягти поверхні.

За словами Євгена Хамфріса, геофізика з Університету штату Орегон, стародавня тектонічна плита є домінуючим гравцем» під Північною Америкою. «Плюс дійсно залежить від її примхи», – говорить Хамфріс. В якості альтернативної версії походження сучасного Єллоустоун вчені висувають теорію геологічних силах ближче до поверхні, таких як спінювання скелястих шарів. Але фахівцям ще багато що належить зробити, вважає Лицзюнь Лю.