ва-ва-спрінгс – супервулкан штату юта

Це історія про супервулкане, який спить вже багато мільйонів років, але сліди його бурхливої діяльності до сих пір зберігаються на тілі нашої планети. У 2013 році група геологів з Університету Брігама Янга займалася дослідженнями на території штату Юта і виявила величезний вулкан Ва-Ва-Спрінгс – один з найбільших на Землі.

Останнє його виверження відбулося близько 18 мільйонів років тому. У наступні століття спустошення, викликане ерозією і деформацією земної поверхні, трансформувало ландшафт, тому гігант довгий час залишався прихованим для очей.

В ході досліджень Ва-Ва-Спрінгс фахівці знайшли на його території сліди кількох потужних вивержень і не менше 20 кальдер. Найбільша з них, що входить в вулканічний комплекс Індійський пік, має ширину близько 60 км і заповнена вулканічними матеріалами на глибину близько 5000 метрів, що порівнянно з розмірами Єллоустоун.

ва ва спрінгс – супервулкан штату юта

За свою тривалу історію Ва-Ва-Спрінгс справив, принаймні, 7 суперизвержений і спустошив величезні площі на відстані до 150 км. Під час найбільшого вулканічного події, яка сталася близько 29,5 мільйонів років тому, супервулкан викинув з надр Землі понад 5900 куб. км магми. По потужності виверження було в 5000 разів сильніше, ніж вибух на горі Сент-Хеленс у 1980 році.

Попіл і пірокластичні потоки покрили територію близько 32 000 кв. км від центру Юти до округу Філлмор в штаті Небраска. У південній частині Юти товщина вулканічних відкладень склала 3,9 км, що дозволяє ясно уявити, наскільки катастрофічним було те виверження. До того часу динозаври вже вимерли, але вчені виявили в шарах попелу останки носорогів, черепах і верблюдів.

На сьогоднішній день дацитовий туф Ва-Ва-Спрінгс є одним з найбільш об’ємних відкладень золи в західній частині Північної Америки. Незважаючи на загрозливі розміри, супервулкан визнаний вимерлим, тому не представляє небезпеки для населення.

ва-ва-спрінгс – супервулкан штату юта