Раніше ми були переконані, що фітопланктон під впливом забруднення і окислення океанів, буде вимирати, що призведе до руйнування харчових ланцюжків в морських водах. Але останні дослідження показують, що планктон чомусь розпочав буйно рости за останні десять років. Начебто б гарна новина, але не зовсім, так як біологи в принципі не розуміють, чому так відбувається.

Дослідження, проведене вченими з університету Джона Хопкінса, показує десятикратне збільшення числа кокколитофоров, одноклітинних водоростей, і настільки швидкими темпами вони почали зростати приблизно з початку 2000-х років. «Щось дивне відбувається, причому набагато швидше, що спростовує всі наші гіпотези», — говорить Ананд Гнагадесикан, професор університету Джона Хопкінса і один з п’яти співавторів дослідження.

Вчені проаналізували дані зростання планктону в північному Атлантичному океані і Північному морі з середини 1960-х років. У результаті виявилося, що збільшений рівень вмісту вуглекислого газу в океанах став причиною збільшення популяції кокколитофоров.

Згідно Вільяму Балчу з лабораторії океанічних дослідження Бігелоу в Мейн, співавтора дослідження, вчені давно очікували, що збільшена кислотність океану через вуглекислого газу негативно позначиться на чисельності цих організмів, але цього не сталося. «Кокколитофори типово більш сильно розмножувалися під час більш теплих міжльодовикових періодів, і отримані нами результати відповідають цим даним. Цілком можливо, що вони можуть зіграти роль канарки в шахті і вказати, куди ми прямуємо з кліматологічної точки зору».

«Це явно вказує на великі зрушення в екосистемі», — говорив Гнадасикан, — «Але поки ми не зрозуміємо, що конкретно викликало такий всплекс зростання, ми не зрозуміємо в чому полягає причина подібних зрушень. У вуглекислому газі?». Нове дослідження — це, звичайно, хороші новини для істот, що харчуються кокколитофорами, але абсолютно незрозуміло, чи є такий швидкий ріст планктону корисним або шкідливим для планети в цілому. І що найнеприємніше, нові результати вказують на те, наскільки мало ми знаємо про функціонування складних екосистем.