Землі загрожує катастрофа, яка змінить обличчя планети. Влада США намагаються гасити паніку, але шила в мішку не сховаєш: до найпотужнішого в історії землетрусу залишається зовсім небагато часу.

сша можуть злетіти на повітря» найближчим часом

В США з 5 квітня без пояснення причин відключили доступ користувачів до Інтернету даними сейсмодатчиків в Єллоустонском парку. Це викликало занепокоєння багатьох американців, які цікавляться станом супервулкана.

На відміну від численних «страшилок», час від часу виникають у ЗМІ, на цей раз повідомлення мають під собою цілком реальне обґрунтування, і всі сейсмологи світу в останні дні не відводять очей від штату Вайомінг. Зараз там справді не до жартів, каже професор географічного факультету МДУ Андрій Лукашев.

«Під територією Єллоустонського національного парку знаходиться вогнище великого вулкана, який вивергається один раз в декілька сотень тисяч років. Вулкан цей по кілька тисяч століть накопичує сили, а потім відбувається так звана пароксизмальна експлозия», — пояснив учений «Ридусу».

Що таке пароксизмальна експлозия, кожен знає на власному тілі. Це коли вам довго і болісно хочеться чхнути, і нарешті лунає таке «ачхи», що дзвенять шибки. Інший приклад, якщо хочете — чоловічий оргазм, жінкам цього не зрозуміти. А геологи — можуть.

Зараз в Йєллоустоні якраз і настав час, коли сама Земля хоче «чхнути». Або щось інше. Але обидва варіанти будуть такими, що наслідки відчує кожен житель планети. І від цієї катастрофи «не сховатися, не зникнути».

Коли в 1883 році відбулося виверження вулкана Кракатау, над усією Землею протягом двох років висіла імла, викликана викинутим на висоти в десятки кілометрів попелом. Але зараз очікується виверження у Вайомінгу буде настільки могутніше Кракатау, наскільки артилерійський прожектор могутніше кишенькового ліхтарика.

«Наслідки майбутнього виверження призведуть до так званого ефекту ядерної зими: люди не будуть бачити Сонця протягом декількох років», — говорить Лукашев.

Найгірше доведеться жителям довколишніх штатів: це буде їх «останній день Помпеї», але такий, що Везувій поруч з ним покажеться хімічним досвідом в пробірці. З американського прапора доведеться стерти кілька зірок, тому що в радіусі кількох сотень кілометрів від епіцентру виверження залишиться радіоактивна пустеля з розплавленого як скло каменю.

«І бачив я ніби скляне море, змішане з вогнем» («Апокаліпсис», 15-2).

Катастрофа очікується на кшталт тієї, що показана в американському фільмі «Розлом Сан-Андреас». Але навіть у цього режисера блокбастеру не вистачило фантазії описати катастрофу тих масштабів, яка насувається на США зараз.

Майбутнє виверження вченими абсолютно точно локалізовано. Із цим, найімовірніше, пов’язане відключення геологічною службою США сейсмодатчиків: усе вже зрозуміло і без них, а апаратура просто не розрахована на коливання поверхні подібного масштабу, каже експерт.

За шкалою Ріхтера сила (магнітуда) землетрусів ділиться на дев’ять з половиною ступенів. Магнітуда майбутнього найближчим часом землетрусу у Вайомінгу виходить за межі цієї шкали. Просто такого на Землі не траплялося з тієї епохи, коли виник homo sapience.

Деякі антропологи стверджують, що вимирання неандертальців якраз і стало наслідком того, що вони не зуміли пристосуватися до «ядерної зими» і поступилися екологічну нішу більш розвиненим кроманьйонців, вміла добувати вогонь.

Є шанс (радісний чи ні — нехай кожен вирішить для себе сам), що майбутнє незабаром виверження в Йєллоустоні призведе до вимирання цього виду пануючих на планеті приматів: нас з вами. І через сто тисяч років якийсь більш просунутий вигляд вже не буде чекати кінця світу з такої ж приреченістю, як зараз його чекає нинішнє населення планети.

Можливо, до того часу люди (чи хто прийде їм на зміну) навчаться прочищати вулкани, як це робив Маленький принц.І їхній мозок буде розвинений настільки, що, на відміну від наших сучасників, вони будуть витрачати ресурси не на з’ясування того, хто кого хоче окупувати, а на захист Землі від внутрішніх і зовнішніх загроз.