що станеться, якщо скинути на вулкан бомбу?
Вулкан – це природна стихія, яка здатна зруйнувати цілі міста, спопелити ліси і сільськогосподарські угіддя, принести в жертву сотні, а то й тисячі людей. Бомба – творіння рук людських, грізну зброю, створене для хаосу і знищення. Що буде, якщо об’єднати два найбільш руйнівних створення природи і людини? Що станеться, якщо скинути на вулкан бомбу?

Бомбардування вулканів в історії

Навряд чи будь-якому розсудливій вулканологу прийде в голову ідея кидати бомбу на вулкан для його активації.Однак в історії відомі випадки вулканічних бомбардувань, метою яких була спроба відвернути лавові потоки від населених пунктів. У 1992 році під час виверження Етни її лава представляла серйозну загрозу найближчій інфраструктурі, у тому числі астрономічної обсерваторії, тому вчені розробили план щодо відведення потоків, але замість бомби вирішили використовувати бетонні блоки.

що станеться, якщо скинути на вулкан бомбу?

Бетонні блоки, скинуті на Етну в 1992 році

Ідея вулканологів полягала в тому, щоб підірвати магматичний канал на більш високих відмітках, а потім утворився кратер скинути бетонні блоки і перекрити рух лави. «Бомбардування» спрацювала зі змішаним успіхом – було неясно, наскільки блоки перекрили канал, однак лаву вдалося зупинити, завдяки чому було врятовано невелике місто Дзафферана-Етнеа, розташований на схилах сицилійського гіганта.

Інший приклад пов’язаний з Гаваями. Острів має кілька щитових вулканів, здатних завдати серйозної шкоди його мешканцям. Найбільшу загрозу являє Мауна-Лоа – найбільший в світі наземний вулкан, який був досить активний в XX столітті. Був час, коли його лавові потоки могли зруйнувати місто Хіло, залишити населення без водопостачання та принести велику шкоду цінних тропічних лісах, що ростуть на вулканічних схилах.

Ідея бомбити Мауна-Лоа виникла ще в 1881 році. За останню сотню років США, принаймні, двічі робили спроби відвернути лавові потоки з допомогою вибухів, скидаючи бомби в 1935 і 1942 роках. Обидві спроби не дали помітних результатів. Деякі докази бомбардування можна знайти і сьогодні у вигляді дрібних кратерів, що збереглися в потоках лави.

що станеться, якщо скинути на вулкан бомбу?

Плюс від вибуху бомби Мк-84, образавовшей кратер діаметром 30 м на північно-західному фланзі Мауна-Лоа

У 1970-ті роки ВВС США спільно з вченими Гавайської вулканічної обсерваторії провели тестову бомбардування, яка дозволила оцінити ефективність вибуху у відведенні лавових потоків. Бомби (щодо сучасні для того часу) були скинуті на старому лавовому полі, не мав активних потоків. У підсумку фахівці прийшли до висновку, що неизбирательная бомбардування здатна зруйнувати верхні лавові трубки, але не має особливого ефекту відносно глибоких магматичних каналів.

Тестування 1970-х років показало, що підрив вулкана призведе до потрібного результату тільки в тому випадку, якщо вибрати правильне місце. Інакше він може мати непередбачувані наслідки. На думку вчених, що займалися випробуваннями, руйнування лавової трубки при грамотному виборі мети може бути досягнуто лише однієї 900-кілограмовою бомбою.

Що буде, якщо скинути на вулкан ядерну бомбу

Тепер давайте пофантазуємо і спробуємо уявити, що буде, якщо скинути на активний вулкан не звичайну, а ядерну бомбу. Щоб почалася ланцюгова реакція і стався катастрофічний вибух, вона повинна бути підірвана прямо над кратером. Якщо говорити про звичайний стратовулкане (має конус), то, швидше за все, при вибуху відбудеться руйнування його верхівки без виклику вулканічної активності. Радіус вибуху більшості бомб досить малий, щоб дістатися до підземного резервуара і вивільнити накопичилася в ній тиск.

Діаметр вогняного кулі бомби «Товстун» (Fat Man), яка була скинута на японське місто Нагасакі в 1945 році, становив 200 метрів. Порівняйте ці розміри, наприклад з горою Сент-Хеленс, що має висоту 2549 метрів. «Товстун» тільки обламав б її верхню частину. Цар-Бомба має більший структурний ефект. Розміри її вогненної кулі досягають 3000 метрів, тому вона могла б значно зменшити висоту вершини. Якщо б вулкан готувався до активної діяльності, а магма вже підступала до його вентиляційним отворам, то вибух Цар-Бомби міг би призвести до виверження.

що станеться, якщо скинути на вулкан бомбу?

Повне руйнування гіганта відбулося б лише в тому разі, якби бомба якимось чарівним чином вибухнула всередині магматичної камери – на глибині від 1 до 10 км під землею. У підземному резервуарі магма знаходиться в напіврідкому стані, а спалах бомби призвела б до її розплавлення з подальшим виверженням. За словами доктора Робіна Ендрюс, вулканолога з Університету Отаго (Нова Зеландія), таку ситуацію можна було б порівняти зі струшуванням пляшки кока-коли, тільки замість безлічі бульбашок в камері з’явиться один масивний міхур.

Як і будь-вулкан, вершина почне вивергати попіл і лаву, однак у нашому прикладі попіл буде радіоактивним. Сила ланцюгової реакції почне виштовхувати в навколишнє середовище більше попелу, ніж при звичайному виверження, а діяльність вулкана триватиме більш тривалий період часу, створюючи довгострокову небезпека зараження радіоактивними опадами.

Що станеться, якщо скинути ядерну бомбу на Єллоустоун

Що буде, якщо ядерна бомба впаде на найвідоміший в світі супервулкан Єллоустоун? На відміну від звичайних стратовулканів, він не має конуса, але володіє величезним магматичним резервуаром. Його еруптивная міць здатна затьмарити будь-який штучний вибух. За словами Робіна Ендрюс, якщо ядерна зброя вибухне на глибині, достатньою для розкриття магматичної камери, згубна сила супервулкана буде домінувати над порівняно незначною потужністю бомби.

що станеться, якщо скинути на вулкан бомбу?

Лава, викинута під час супервулканического виверження, ймовірно, не вибереться за межі парку, але і лавові потоки – не найбільша проблема для людства. Куди більш серйозну небезпеку представляє попіл, який вивергається на багато сотень кілометрів навколо, знищить врожаї, порушить повітряний рух і призведе до проблем зі здоров’ям-через брак кисню та продуктів харчування. Вибухова хвиля вб’є і поранить людей на відстані до 160 км від епіцентру. Крім того, попіл буде радіоактивним

На завершення варто зазначити, що вищесказане — лише припущення, навіяні поширилася по Мережі інформацією про самопідриві вулкана.

Стаття підготовлена за матеріалами геолога Еріка Клеметти (Університет Денисона, Огайо) та інтерв’ю професора Робіна Ендрюс (Університет Отаго, Нова Зеландія) порталу IFLScience.