підняття грунту в кальдері лагуна-дель-мауле – провісник великого виверження

Дослідження кальдери почалося в 2015 році у зв’язку зі стрімкою деформацією її поверхні. За останні 8 років грунт в Лагуна-дель-Мауле піднявся майже на 2 метри, що викликало серйозні побоювання вчених і змусила їх приступити до ретельного дослідження вулкана. «Найбільш вірогідною причиною стійкого підняття грунту є довгострокове вторгнення розплавленої породи під озеро», – говорить Сінгер. «Я був шокований тим, що ми виміряли такий рекордний ріст».

Сучасний підйом Мауле переконав вченого організувати масштабну наукову кампанію, яка дозволить досконально дослідити цей небезпечний регіон. В даний час на території кальдери розгорнуто 5-річний проект Національного наукового фонду, в якому беруть участь 30 науковців зі Сполучених Штатів, Чилі, Канади, Аргентини та Сінгапуру.

підняття грунту в кальдері лагуна-дель-мауле – провісник великого виверження

За останні 20 000 років Лагуна-дель-Мауле извергалась 36 разів. Середній інтервал між виверженнями становить 400-500 років, а остання відбувалася вулканічна діяльність понад 450 років тому, до іспанської колонізації. Близько 10 000 років тому її берегова лінія була горизонтальної, тепер же південна сторона перевищує північну на 67 метрів. У басейні водойми переважають масивні лавові потоки, однак залишки вулканічного попелу і пемзи від вивержень були виявлені навіть в Аргентині – за багато сотень кілометрів від вулкана.

У Сполучених Штатах виверження часто порівнюють з вибухом гори Сент-Хеленс у 1980 році, в результаті якого в повітря було викинуто близько 1 кубічного кілометра гірської породи. Одне з вивержень Лагуна-дель-Мауле, що сталася майже 20 000 років тому, за масштабністю перевищило діяльність Сент-Хеленс у 20 разів.

Нові результати дослідження дозволяють пролити світло на ту силу, яка «роздуває» цей шматок земної кори. Раніше деякі вчені вважали, що причиною підняття грунту в Лагуна-дель-Мауле є розширення пари над магмою. Однак Сінгер і його колеги встановили, що пар не має до деформації ніякого відношення.

підняття грунту в кальдері лагуна-дель-мауле – провісник великого виверження

«Ми намагаємося визначити розміри активної магматичної системи під водоймою, що дозволить нам краще зрозуміти небезпеку вулкана», – продовжує Сінгер. «Тим не менш, у даний час у нас немає ніякої можливості визначити, чи буде наступне виверження невеликим або вийде за межі розумного».