отримано відео руху льодовиків каракоруму: 27 років за одну секунду

Анімаційні зображення 4 регіонів — Панми, Балторо, Скамри-Сарпо Лагго і Шаксгама — представляють 25 років супутникових спостережень за одну секунду. На анімації льодовики рухаються в 800 млн разів швидше, ніж насправді.«У перший раз ми бачимо, як насправді течуть льодовики і можемо простежити, як вони змінюються з часом», — говорить доктор Френк Підлогу, гляціолог з Цюріхського університету.

Гірська ланцюг, яка простяглася вздовж кордонів Пакистану, Індії та Китаю, характеризується наявністю найвищих піків у світі, включаючи знаменитий Чогорі, і льодовиків різних розмірів. Про льодовиках цієї гірської системи відомо дуже мало. На відміну від льодовиків в інших частинах світу, каракорумские рухаються (зі швидкістю до 100 разів швидше за норму) і втікають один в одного. Багато льодовики рухаються раптовими різкими хвилями, за якими слідують періоди затишшя. Обидві стадії можуть тривати від декількох місяців до десятиріч.

Анімація вище — регіон Панма в Пакистані. Знімки демонструють кілька пульсуючих льодовиків (на правій стороні знімка), втікає в льодовик Панма (зверху). Льодовик Панма, в свою чергу, впадає в льодовик Чоктой (в середині зображення).

«Ці льодовики нестабільні і просуваються швидше із-за внутрішніх причин, ніж з-за кліматичних умов, що змінилися, — розповідає доктор Пол. — Під час прискорення величезні шматки льоду швидко транспортуються з резервуара вище льодовика до мови з швидкістю в 10-1000 разів вище норми».

Доктор Пол створив анімації з даних, отриманих в період з 1990 по 2015 роки трьома різними супутниками «Лендсат».