на сході сша виявлений слід від гарячої точки

В рамках наукового проекту USArray, що займається вивченням Північноамериканської літосферної плити, вчені виявили слід від гарячої точки, який простягнувся по східним регіонам США через розлом Нью-Мадрид. Знахідка багато в чому пояснює підвищену сейсмічну активність на розломі і причини найбільших землетрусів, що відбувалися на сході країни в різні роки.

Червоні прямокутники на малюнку нижче вказують на розташування сейсмічних аномалій, а синя лінія демонструє траєкторію руху гарячої точки. Чорні трикутники – це алмазоносні породи, виявлені в глибинах мантії. Чорна лінія – межа затоки Міссісіпі, червона лінія – границі розлому Нью-Мадрид.

на сході сша виявлений слід від гарячої точки

Гарячі точки – це місця на континентах, де спостерігаються вулканічні явища. Вулкани зазвичай з’являються на стику тектонічних плит, але іноді їх можна зустріти далеко від тектонічних розломів. Причиною тому – гарячі точки, до яких з надр Землі піднімаються розпечені мантийні плюми. Досягаючи літосферної плити, вони розплавляють її знизу, в результаті чого в цьому місці виникає вулкан. До таким гігантам, що з’явилися на гарячій точці, відносяться Єллоустоун, Деканські траппи, гавайські вулкани Кілауеа і Мауна-Лоа.

Оскільки плюс завжди залишається на одному місці, а тектонічні плити знаходяться в постійному русі, згодом розташування гарячої точки на континенті змінюється. Вона зсувається пропорційно руху плит. Раніше вчені і не припускали, що в східних регіонах США існувала своя гаряча точка. Завдяки дослідженню їм вдалося не тільки визначити траєкторію її руху, але і з’ясувати, що саме її слід призводить до підземних поштовхів на розломі Нью-Мадрид.