геологи: у сша є вулканічні «монстри» набагато потужніше йеллоустоунНезважаючи на те, що все наукове співтовариство стурбоване загрозою виверження супервулкана Єллоустоун, розташованого в США, геологи вказують на те, що на території країни є набагато більш могутні велетні, ризик виверження яких в майбутньому геологи не виключають.

Міжнародна група вчених, очолювана Томасом Р. Ноттом, нещодавно провела дослідження древніх пагорбів Касія, які розташовані на території американського штату Айдахо. З’ясувалося, що протягом останніх 16-ти мільйонів років у цьому районі відбулося 12 великомасштабних вибухових вивержень, які випалили і спустошили дуже великі території від Орегона до Єллоустонському парку.

Кожен з цих вибухів залишив великі відкладення вулканічних матеріалів, які відрізняються один від одного за мінералогічним, хімічним і магнітними характеристиками. Як вважають вчені, виверження на пагорбах Касія були гарячими і відбувалися значно частіше, ніж вибухи Єллоустоун. Наслідком стали глибокий розлом вздовж річки Снейк і опущена земна поверхня на 3 кілометри, що призвело до значного перепаду висот між Касу і плато Єллоустоун.

Найбільш інтенсивна вулканічна діяльність пагорбів Касія була у період з 11,3 до 8,1 млн років тому. У ході дослідження вчені встановили, що еруптивное подія Кастлфорд-Кроссінг, яке сталося близько 8,1 млн років тому, було суперизвержением.

Крім того, як відзначають геологи, на території США є відомий супревулкан Ла-Гаріта, який розташований в штаті Колорадо і вивергався в останній раз близько 28 млн років тому. При цьому, незважаючи на те, що розміри кальдери гіганта менше кальдери Єллоустоун, його виверження було в кілька разів могутніше, ніж найпотужніше виверження Єллоустонського вулкана. Ла-Гаріта викинув 5 тисяч кубічних кілометрів лави, а вулканічний вибух по своїй силі в 5 тисяч разів перевищував руйнівну потужність цар-бомби потужністю 50 мегатонн.При цьому вулкан повністю стер з лиця землі прилеглу площу в 30 тисяч квадратних кілометрів.

Незважаючи на те, що ці велетні вважаються згаслими і не проявляють якоїсь активності, геологи не виключають, що катастрофи можуть повторитися.