Повені, небувала спека, пожежі та смерчі – новини про згубних катаклізмів останні роки надходять з різних куточків світу мало не щодня. Нинішні актуальні світові проблеми начебто тероризму і напливу біженців здадуться сущою дрібницею в порівнянні із зростаючою агресивністю Сонця.

Згідно з дослідженнями той рівень сонячної активності, що спостерігається протягом останніх 70 років, наша планета переживала до цього 8 тис. років тому. Цей Факт настільки важливий, що в кінці листопада в Парижі відбулася спеціальна міжнародна конференція, присвячена питанням зміни клімату. Звичайно, разогревшееся світило конференція не охолодила, але підготуватися до катаклізмів усім світом давно пора, загроза-то неабияка. Однак біда в тому, що, знаючи про неї, людство не має солідарної програми виживання і продовжує допомагати згубного впливу Сонця на своє життя.

100 мільйонів голодних

Взяти хоча б викиди шкідливих газів в атмосферу. Суттєво зменшити їх обсяг цілком реально. Ще в 1992 році багато країн світу підписалися під Рамковою конвенцією ООН про зміну клімату, а у 1997-му до документа додався Кіотський протокол, який став першою міжнародною угодою, що обмежує обсяг викидів парникових газів в атмосферу. Серед країн, що підписали Кіотський протокол, тільки США не ратифікували документ, хоча на їх частку припадає близько 40% всіх світових викидів. Дія протоколу закінчився три роки тому з досить скромними результатами.На кліматичному саміті в Копенгагені передбачалося підписати нову угоду, але вдалося прийняти лише політичну декларацію.

У наступні два роки Австралія, Азія та Південна Африка ризикують постраждати від найсильнішої посухи, Америці належить витримати потужні зливи та повені.

У результаті Світовий банк вже підготував доповідь, в якій стверджується: на планеті склалася критична ситуація зі збільшенням викидів парникових газів, що загрожують сільському господарству і здоров’ю людей. Викликані ними неврожаї, повені, стихійні лиха, хвороби і як результат сплеск цін на продовольство виштовхнуть 100 млн людей за межу бідності вже до 2030 року.

Це стане нищівним ударом по тим країнам, де споживання продуктів харчування в найбідніших верствах населення становить понад 60% від загального обсягу витрат. У результаті Світовий банк підняв поріг бідності з 1,25 до 1,9 долара – це денна вартість необхідного для виживання набору продуктів.

«Доповідь посилає чіткий сигнал, що покінчити з убогістю не вдасться, якщо ми не вживемо рішучих заходів, щоб зменшити загрозу зміни клімату для бідних людей і різко скоротити шкідливі викиди», – заявив президент Світового банку Джим Ен Кім.

Китай очікує сильна засуха

Швидке зростання температури поверхневого шару атмосфери Землі спостерігається з 1979 року. Він вже викликав чергове прискорення танення льодів Арктики і Антарктики – в середньому товщина арктичних льодів зменшилася на 40%. Одночасно підвищилися зимові температури в помірних широтах – так, середня зимова температура в Сибіру збільшилася майже на 10 градусів.

Тому, згідно з прогнозом фахівців метеорологічної служби, в наступні два роки Австралія, Азія та Південна Африка ризикують постраждати від найсильнішої посухи, Америці належить витримати потужні зливи та повені, а ось на півночі Європи літо стане помітно прохолодніше. Також очікуються землетрусу в районах острова Крит, Аляски, Галапагоських островів Фіджі в Непалі, Японії, Ірані, Великобританії, Мексиці, Гондурасі. У свою чергу, Індію чекають раптові повені, США – численні торнадо і повені – зокрема, річка Міссісіпі може затопити вісім штатів.Не залишиться осторонь і Китай – там може трапитися найсильніша за останні 50 років посуха.

Ще в 2011 році, після вибуху на АЕС «Фукусіма», професор Ельчин Халілов, голова комітету Geochange, попереджав, що «в даний час активізувалася у ряді зон Тихоокеанська плита». Перша і найнебезпечніша з них – район Японії. Такі регіони, де можливі катастрофічні землетруси й цунамі – Індонезія, Філіппіни, західне узбережжя Північної та Південної Америки. У цих зонах розташовано ряд великих мегаполісів: Сан-Франциско, Лос-Анджелес,

Мехіко, Сантьяго та ін. Також очікується активізація одного з найбільш сейсмонебезпечних розломів світу – Сан-Андреас в Каліфорнії. Це трансформний розлом між Тихоокеанською і Північно-Американської плитами довжиною 1300 кілометрів.

І всі ці «радощі» вже на підході. Кліматологи з Великобританії стверджують: наступаючий 2016 і наступний 2017 роки стануть найбільш спекотним за всю історію метеоспостережень. У зв’язку з чим англійський дослідник кліматичного стану на Землі Джеймс Хансен переконаний, що в 2016 році почнеться катастрофічно швидке танення льодовиків, чому величезна частина суші буде затоплена.

Одна радість: в роки неспокійного Сонця частіше відбуваються великі відкриття і приймаються стратегічні плани і рішення. Наприклад, фізики підтверджують, що найвагоміші відкриття в цій науці були зроблені саме при «піковому» Сонце.

Тим часом Ель-Ніньо на порозі

Один раз у шість-сім років у берегів Перу виникає потужне тепла течія Ель-Ніньо (по-іспанськи так називають Немовляти Христа). Протягом охоплює 100 млн квадратних кілометрів. Тепловий ефект Ель-Ніньо дорівнює приблизно 450 млн мегават – це сумарна потужність 300 тис. великих атомних електростанцій. Протягом розігріває частину Тихого океану. В результаті на Землі, причому в різних, навіть віддалених, районах, трапляються всілякі катастрофи: посухи, пожежі, зливи, затоплення.При останньому своєму візиті Ель-Ніньо відзначилося і в Росії – небувалим снігопадом у Москві, 11-ю повенями Неви, а також відступом вічної мерзлоти на північ. У жовтні в Західній Сибіру стовпчик термометра піднімався до рекордних для регіону плюс 20 °С. Нове явище Ель-Ніньо очікується вже в наступному році або в кращому випадку в 2017-м. Експерти вважають, що воно буде найсильнішим за останні 50 років.

До РЕЧІ: В Росії

Ось і в Росії, як свідчить статистика, кількість різного роду несприятливих природних явищ в середньому збільшується з кожним роком на 6-8%. Через танення льодовиків країна щороку втрачає на Півночі територію, рівну площі шести держав Сан-Марино. На щастя, в силу географічного положення глобальне потепління Росія переживе легше, чим більш теплі країни. Їй би здолати актуальну біду – пожежі. Викликані посухою, вони виникали в цьому році сотнями.Тому, як вважають експерти, назріла необхідність термінового створення в країні системи кризового управління, коли при будь-яких разгулах стихій в наявності були б плани дій, відповідальні керівники та виконавці разом з необхідною технікою в потрібних кількостях і справному стані. Тим більше що, за прогнозами фахівців, в Північно-Західному регіоні РФ зима 2016 року буде холодніше кліматичної норми.