Робота газодобувних компаній призводить до того, що жителям доводиться перечікувати землетрусу по п’ять разів на день. Зокрема, мова йде про штаті Оклахома, де з кінця минулого десятиліття ведеться масштабна розробка родовищ сланцевого газу. Тільки за останній рік на прилеглих до місць видобутку територіях сейсмологи зафіксували 2,1 тисячі землетрусів магнітудою 1,5 бала (і вище) за шкалою Ріхтера.

центр сша може провалитися під землю

Бум видобутку сланцевого газу в американському штаті Оклахома, який почався в 2009 році, привів до того, що жителям штату двічі на день доводиться витримувати землетруси.

При цьому останнім часом підземні поштовхи трапляються все частіше, а експерти стверджують, що кількість землетрусів буде тільки рости.

Як повідомляє Express, тільки в 2015 році на територіях неподалік від місць видобутку газу зафіксовано 2100 землетрусів магнітудою 1,5 бала і вище, тобто в середньому — п’ять на день.

«Навіть неспеціалісту видно зв’язок між землетрусами і роботою газодобувних підприємств в американському штаті, — пише видання. — Це і їжаку зрозуміло, але є й наукові обґрунтування».

Справа в тому, що видобуток відкритим способом сланцевого газу і нафти, з допомогою яких корпорації обіцяли колись справжню «революцію на ринку», — річ вкрай руйнівна. Для так званого фрекінгу — методу, що дозволяє добути сланцевий газ шляхом гідророзриву пласта — використовується вода, змішана з піском та хімічними речовинами. Під сильним тиском вона закачується в свердловини, створюючи в навколишньому сланцевій породі розриви, з яких виходить природний газ.

Крім постійних землетрусів під час цього процесу вимиваються отруйні хімікати, багато з яких потім змішуються з грунтовими водами. Отруйна вода, використовувана для підривів, також не випаровується і найчастіше виявляється у місцевих водоймах.

Восени RSPB — британська благодійна організація, що займається збереженням і захистом птахів в дикій природі — попередила, що в результаті застосування фрекінгу на території острівної держави під загрозою вимирання виявиться кожна десята птах в країні.

Британське видання зазначає, що в сукупності цих даних має бути достатньо для того, щоб звернутися до парламенту Великобританії. У той час як багато американські компанії, які ведуть видобуток методом фрекінгу, вже запланували розробки на півночі Сполученого Королівства, громадяни готові почати кампанію щодо повної заборони спірного процесу.

Наприклад, північний місто Рочдейл, розташований в передгір’ях Пеннінських гір на річці Роч і вибраний Британської геологічної службою як один з потенційних місць для фрекінгу, навряд чи тепер дозволить таку здобич.

центр сша може провалитися під землю

Населення і місцеві політики зустрічають у багнети всі вмовляння політиків «з центру» і представників компаній, які обіцяють безпечну видобуток.

У той же час Рада графства Ланкашир на заході Англії був змушений продовжити період консультацій з громадськістю з-за двох спірних фрекінг-розробок, які досить непопулярні серед місцевих жителів.

Населення графства впевнене, що саме видобуток корисних копалин таким способом стала причиною руйнівного 5,6-бального землетрусу в листопаді 2011 року.

Між тим, за даними досліджень Університету Оклахоми, Колумбійського університету і Геологічної служби США, громадяни американського штату вже почали подавати до суду позови на видобувні компанії, в яких вимагають відшкодувати збиток, який щоденні землетруси наносять їх домівках.

Адвокат, який представляє в суді одного з жителів штату, заявив, що «в Оклахомі не повинно бути землетрусів більше, ніж будь-якій іншій точці планети, але це відбувається».

«Коли ви дивитеся на реальні наукові дані, ви не можете не розуміти причину того, що відбувається — це нагнітальні свердловини».

У той же час енергетичні компанії заперечують свою провину.

У заяві компанії Spess Oil йдеться, що вона «використовує воду при низькому тиску» і «не вважає, що це здатне викликати землетрусу».

Однак на подачу позовних заяв вже шикуються черги, і незабаром компаніям доведеться якось вирішувати цю проблему, вважають журналісти.

Барбара Ванханкен, представник глави Оклахоми, заявила: «Я зла і ображена, що нафтова і газова промисловість настільки повільна, що не здатна захистити Оклахому і її громадян перед обличчям цього землетрусу кризи».

«Підприємства з видобутку нафти і газу з холоднокровністю і бессердечием ігнорують права людини. Вони повинні заплатити за проблему з землетрусами», — додала вона, зазначивши, що дані геологів дозволяють достовірно звинувачувати компанії фрекінг-видобутку в цих землетрусах.